Kāju nagu sēnīte ir izplatīta saslimšana, kas rodas galvenokārt rudenī un ziemā. Cēloņi ir dažādi, sākot no vājas imunitātes līdz antisanitāriem apstākļiem. Tipiski simptomi ir trausli un dzeltenīgi nagi, nieze un sāpes.
Ārstēšana parasti ir salīdzinoši vienkārša un var būt gan medicīniska, gan ķirurģiska. Tomēr, lai izvairītos no atkārtošanās, ir svarīgi nopietni pievērsties profilaksei. Ir daudzi kāju nagu sēnīšu cēloņi. Vairumā gadījumu iemesls ir imūnsistēmas vājums. To var izraisīt stress, saaukstēšanās vai citas slimības. Arī nehigiēniskiem apstākļiem bieži ir nozīme kāju nagu sēnītes attīstībā. Stingru vai mitru apavu valkāšana var novest pie tā, ka sēnītes var apmesties un vairoties nagu gultnē.
Peldēšanās publiskajos baseinos vai guļammaisu nēsāšana hosteļos arī palielina risku saslimt ar sēnīti. Kāju nagu sēnītes tipiskie simptomi ir trausli un dzeltenīgi nagi, nieze un sāpes. Zem nagiem bieži parādās tulznas.
Smagos gadījumos tas var izraisīt arī ādas iekaisumu ap skartajiem nagiem. Kāju nagu sēnītes ārstēšana parasti ir salīdzinoši vienkārša, un to var veikt ar medikamentiem vai operāciju. Vairumā gadījumu ārstēšana ir balstīta uz zālēm. Vai nu pretsēnīšu līdzekļus lieto tablešu vai krēmu veidā, vai arī skartos nagus apstrādā ar medicīnisko laku.
Smagākos gadījumos var būt nepieciešama arī ķirurģiska ārstēšana. Šim nolūkam skartos nagus noņem un pēc tam apstrādā ar medikamentiem. Tomēr, lai izvairītos no atkārtošanās, ir svarīgi nopietni pievērsties profilaksei. Piemēram, vienmēr jāvalkā tīri un sausi apavi, īpaši siltās dienās. Tāpat pēc iespējas jāizvairās no peldēšanas publiskajos peldbaseinos. Tāpat, ja jums ir kāju nagu sēnīte, jums jāizmet visas nagu lakas pudelītes, pretējā gadījumā sēnīte atkal viegli izplatīsies.
1. Kāju nagu sēnītes cēloņi
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc kāju nagu sēne ir tik izplatīta, ir slikta higiēna. Sēnītes un pelējums attīstās mitrā vidē un var viegli izplatīties uz ādas un nagiem. Tas nozīmē, ka cilvēkiem, kuri regulāri nemazgā un nedezinficē kājas, ir lielāks risks saslimt ar pēdas sēnīti.
Vēl viens iemesls, kāpēc kāju nagu sēnīte ir tik izplatīta, ir cieši apavi. Stingri apavi padarīs kājas slapjas un atvieglos sēnītes izplatīšanos. Tāpēc ir svarīgi, izvēloties apavus, lai tie būtu izgatavoti no elpojoša materiāla un nodrošinātu pietiekami daudz vietas kājām. Kāju nagu sēnīte var izplatīties arī tiešā saskarē ar kādu personu vai priekšmetu.
Tas nozīmē, ka cilvēkiem, kuri dzīvo vai strādā koplietošanas telpās, piemēram, vannās vai saunās, ir lielāks risks saslimt ar pēdas sēnīti. Cilvēkiem ar cukura diabētu vai citu stāvokli, kas vājina viņu pēdas, arī ir lielāks pēdu sēnīšu risks.
ŠEIT VAR ATRAST VAIRĀK INFORMĀCIJAS PAR PRODUKTU
2. Kāju nagu sēnīšu ārstēšana
Kāju nagu sēnīte ir izplatīta slimība, kas bieži netiek ārstēta. Tomēr tas var izraisīt nopietnas komplikācijas. Tāpēc nagu sēnītes ārstēšana ir svarīga, lai apturētu stāvokli un novērstu turpmākas komplikācijas.
Ir vairākas kāju nagu sēnīšu ārstēšanas iespējas. Ārstēšanas metodes izvēle ir atkarīga no stāvokļa smaguma pakāpes. Vieglos gadījumos var pietikt ar krēmu vai ziedēm. Smagākos gadījumos lieto tabletes. Ārstēšana ar krēmiem un ziedēm parasti ilgst vairākas nedēļas un jālieto regulāri.
Tabletes parasti lieto trīs līdz sešas nedēļas. Abos gadījumos ir svarīgi konsekventi ievērot ārstēšanu, lai likvidētu sēnīti un izvairītos no jaunām infekcijām. Smagos kāju nagu sēnīšu gadījumos var būt nepieciešams arī ķirurģiski noņemt skartos nagus. Tas parasti notiek, ja citas ārstēšanas metodes ir neveiksmīgas vai sēnīte ir plaši izplatījusies.
Operācija parasti ir nesarežģīta, un pēc kāda laika nagi ataug. Lai novērstu nagu sēnīti, jāievēro šādi pasākumi:
-Vienmēr valkājiet tīras kokvilnas vai audekla apavus un zeķes.
– Regulāri mainiet apavus un zeķes, lai izvairītos no mitruma.
– Neizmantojiet citu cilvēku apavus. – Regulāri dezinficējiet apavus ar etiķi vai spirtu.
– Vienmēr turiet kājas sausas un tīras.
3. Kāju nagu sēnīšu profilakse
Lai palīdzētu novērst kāju nagu sēnīti, ņemiet vērā sekojošo: – Valkājiet apavus, kas ļauj kājām elpot. – Regulāri mainiet apavus un zeķes. – Turiet kājas tīras un sausas. – Katru dienu nomazgājiet kājas ar maigu mazgāšanas līdzekli. – Izmantojiet pēdu pulveri, lai kājas būtu sausas. – Ja nepieciešams, skartajās vietās uzklājiet pretsēnīšu zāles. – Centieties izvairīties no stresa.
Kāju nagu sēnītes profilakse: svarīgākie padomi Kāju nagu sēnīte ir izplatīta slimība, kas galvenokārt skar cilvēkus ar novājinātu imūnsistēmu. Sēnīšu patogēni iekļūst naga kallusā un tur vairojas. Tas padara nagu trauslu un maina krāsu. Smagos gadījumos nags var pat nokrist. Lai izvairītos no nagu sēnītes, jums jāievēro šādi padomi:
– Neizmantojiet kopīgu roku vai kāju vannas.
– Valkājiet tīrus apavus un zeķes, kas izgatavotas no elpojoša materiāla. – Regulāri mainiet zeķes un apavus, lai noņemtu sviedru.
– Katru dienu mazgājiet kājas ar siltu ūdeni un ziepēm. – Rūpīgi nosusiniet kājas, īpaši starp pirkstiem.
– Izmantojiet pēdu pulveri, lai absorbētu mitrumu. – regulāri apgrieziet nagus un saglabājiet tos īsus.