Artrīts ir slimība, kas izraisa locītavu iekaisumu. Simptomi var būt sāpes, stīvums un pietūkums. Artrīts var rasties traumu, iedzimtu defektu vai autoimūnu slimību rezultātā. Visizplatītākā artrīta forma ir osteoartrīts.
1. Kas ir artrīts?
Artrīts ir iekaisuma slimība, kas galvenokārt skar locītavas. Tomēr ir arī citi artrīta veidi, kas ietekmē citas ķermeņa daļas. Visizplatītākā artrīta forma ir osteoartrīts, kas pazīstams arī kā deģeneratīvs artrīts. Šāda veida artrīts rodas locītavu skrimšļa nodiluma un plīsuma rezultātā. Citas artrīta formas ir reimatoīdais artrīts, psoriātiskais artrīts un ankilozējošais spondilīts.
Kas ir artrīts? Artrīts ir iekaisīga locītavu slimība, kas var izraisīt sāpes, stīvumu un kustību ierobežojumus. Ir daudz dažādu artrītu veidu, bet visizplatītākais ir osteoartrīts.
Šāda veida artrīts parasti attīstās laika gaitā, kad locītavas skrimslis nolietojas. Citus artrīta veidus var izraisīt infekcijas, autoimūnas slimības vai iedzimti locītavu attīstības defekti. Artrīta ārstēšana ir atkarīga no stāvokļa veida un var ietvert sāpju mazināšanu, vingrošanas terapiju, medikamentus vai operāciju.
2. Artrīta cēloņi
Artrīts ir slimība, kuras cēloņi var būt dažādi. Tomēr vairumā gadījumu artrīts rodas imūnsistēmas darbības traucējumu dēļ. Imūnsistēma ir ķermeņa aizsardzības sistēma, kas cīnās ar patogēniem. Tomēr artrīta gadījumā imūnsistēma uzbrūk arī locītavām un iznīcina locītavu skrimšļus.
Artrīts var rasties arī muskuļu un skeleta sistēmas traumu vai iekaisuma slimību rezultātā. Arī iedzimtas locītavu anomālijas vai vielmaiņas slimības var izraisīt artrītu. Visizplatītākā artrīta forma ir reimatoīdais artrīts (RA). RA ir autoimūna slimība, kurā imūnsistēma uzbrūk un iznīcina locītavu skrimšļus. RA nevar izārstēt, taču ar pareizu ārstēšanu stāvokli var labi pārvaldīt.
ŠEIT VAR ATRAST VAIRĀK INFORMĀCIJAS PAR PRODUKTU
3. Artrīta ārstēšanas iespējas
Ir dažādas artrīta ārstēšanas iespējas atkarībā no stāvokļa veida. Visbiežāk sastopamo artrīta formu, reimatoīdo artrītu, vislabāk var ārstēt ar medikamentu un fizikālās terapijas kombināciju.
Citus artrīta veidus parasti var ārstēt ar pretsāpju līdzekļiem un pretiekaisuma līdzekļiem. Smagos gadījumos var būt nepieciešama operācija. Galvenā reimatoīdā artrīta ārstēšanas metode ir zāles, lai atvieglotu simptomus un novērstu slimības progresēšanu.
Reimatoīdā artrīta ārstēšanai tiek izmantotas vairākas zāles, tostarp pretiekaisuma līdzekļi (NPL), kortikosteroīdi un TNF-alfa inhibitori. NPL darbojas, lai mazinātu sāpes un iekaisumu, kortikosteroīdi samazina iekaisumu, un TNF-alfa inhibitori bloķē proteīnu, kas izraisa iekaisuma reakcijas. Fizikālā terapija var palīdzēt samazināt sāpes un ierobežot mobilitāti. Fizioterapija ietver vingrinājumus, masāžu un ultraskaņas terapiju. Smagos gadījumos var būt nepieciešama operācija, lai nomainītu locītavas vai labotu cīpslas.
Ja jums ir artrīts, varat veikt dažus pasākumus, lai atvieglotu simptomus un novērstu slimības progresēšanu. Tie ietver: Regulāri vingrinājumi: lai gan tas var justies neērti, ir svarīgi regulāri kustināt locītavas. Vingrojumi palīdz stiprināt locītavas un atbalstīt muskuļus ap tām. Tas var arī palīdzēt mazināt sāpes un stīvumu. Vingrinājumi:
Ir īpaši vingrinājumi, kas var palīdzēt mazināt artrīta simptomus. Atrodiet fizioterapeitu vai ārstu, kurš var jums parādīt, kuri vingrinājumi jums ir piemēroti. Svara zudums: ja jums ir liekais svars, papildu svars var radīt stresu jūsu locītavām un pasliktināt artrīta simptomus. Zaudējiet savu ķermeņa svaru, sadedzinot vairāk kaloriju nekā uzņemat. Pareizs uzturs: Ēdiet sabalansētu uzturu ar lielu daudzumu svaigu augļu un dārzeņu.
Izvairieties no pārtikas produktiem, kas satur pretiekaisuma vielas, piemēram, cukuru un trans-taukskābes. Stresa mazināšana: Stress var palielināt muskuļu sasprindzinājumu un izraisīt sāpes. Atrodiet veidus, kā samazināt stresu savā dzīvē. Var palīdzēt meditācija, joga vai tai chi. Pareiza miega higiēna: Miegs ir svarīgs vispārējai veselībai un labsajūtai. Pārliecinieties, ka katru nakti pietiekami gulējat un jums ir klusa vide, kurā gulēt.
4. Kā es varu novērst?
Artrīts ir deģeneratīva locītavu slimība, kas galvenokārt skar gados vecākus cilvēkus. Artrīta cēloņi ir dažādi un bieži vien nezināmi. Tomēr ir daži faktori, kas palielina stāvokļa risku, piemēram:
– Vecums: Artrīta risks palielinās līdz ar vecumu.
– Aptaukošanās: aptaukošanās rada slodzi locītavām un var izraisīt artrītu.
– Traumas: locītavu traumas var izraisīt artrītu.
– Anomālijas: anomālijas locītavās, piemēram, novirzes vai deformācijas, palielina artrīta risku. Lai samazinātu artrīta risku, rīkojieties šādi:
– Skatieties savu svaru: samaziniet svaru, ja jums ir liekais svars. Tas atslogo locītavas un samazina artrīta risku.
– Regulāri vingrojiet: vingrinājumi nodrošina locītavu kustīgumu un stiprina muskuļus, kas samazina artrīta risku. Tomēr esiet piesardzīgs, lai nepārslogotu, jo tas arī rada slodzi locītavām. Atrodiet nodarbi, kas jums patīk un kas liek jums justies labi.
– Rūpējieties par savām locītavām: pamanāt, ka tās sāp vai ir iekaisušas. Ja jūs regulāri ciešat no osteoartrīta, jums jāredz ārsts, lai sāktu ārstēšanu.